Čítajte, ako kostihoj lekársky (Symphytum officinale) hojí kosti a lieči celé pohybové ústrojenstvo, chrbticu i kolená, zmierňuje bolesti kĺbov.
👉video, foto               🇬🇧     
Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je dr.Ondrej Chreňo. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.


Bylinné kúry s obsahom kostihoja:
(pre bližšie informácie kliknite na kúru)


Spýtajte sa, ako vyzdravieť:

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
 
má výstižný názov, ktorý dostal podľa svojej schopnosti hojiť polámané kosti. Má však ďaleko väčšie využitie a kto ešte nemá doma
 pravú kostihojovú tinktúru, aby ju mal vždy poruke, robí veľkú chybu.

Naša domáca lekárnička je nemysliteľná bez kostihojovej tinktúry alebo masti. Bolesti kĺbov, či chrbtice, drobné zranenia, ale kostihoj výborne zaberá aj pri vážnejších zraneniach, pri zlomených kostiach, výronoch, natrhnutých šľachách a vlastne pri všetkom, kde došlo k poškodeniu nejakého tkaniva. Na to všetko niet lepšieho prostriedku, ako je kostihoj lekársky. Veď aj samotný názov rastliny to prezrádza.

Kostihoj lekársky pomáha pri kostných zlomeninách, vykĺbeninách či pri tenisovom lakte. Hojí hlboké a hnisavé rany, rezné rany po operácii, vredy predkolenia a hemoroidy. Dokáže pomôcť aj pri ranách, ktoré sa nechcú zaceliť, stále hnisajú a krvácajú. Kostihoj totiž okrem výrazných regeneračných účinkov zastavuje aj krvácanie a má dokonca prírodné analgetické účinky, čiže zmierňuje bolesť.

Kostihoj lekársky rýchlo vylieči udreté bolestivé miesta, preležaniny, omrzliny a popáleniny, natiahnuté šľachy a svaly, zápaly svalov a šľachových puzdier. Kostihoj lekársky zmierňuje bolesti pri kŕčových žilách. Účinne pomáha pri vstrebávaní opuchlín a krvných podliatin.


kostihoj na rany:  všetky druhy poranení môžeme ošetriť kostihojovou tinktúrou, rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie a lepšie sa zahojí, neostane škaredá jazva. To isté platí pre pooperačné rezy. Použijeme tinktúru so 40% obsahom alkoholu, rany natrieme 3-4x denne

kostihoj na zuby, zápaly ďasien:  ak Vás rozbolel zub alebo ďasno okolo neho, nie je nič lepšie ako kostihojová tinktúra. Aj silný zápal zmizne, ustane bolesť a dokáže nám tak zachrániť zub pred vytrhnutím. Zubný kaz však nevylieči, s ním musíme ísť k zubárovi. Okolo bolestivého zuba robíme niekoľkokrát denne obstreky s kostihojovou tinktúrou. Použijeme striekačku s plastovou ihlou, aby sme sa nedopichali. Plastovú ihlu jemne zasúvame do priestoru medzi ďasnom a zubom a všade strekneme malé množstvo kostihojovej tinktúry. 

Keď som bol na dovolenke pri Jadrane, zrazu ma ku koncu pobytu rozbolel zub. Bolesť sa stále stupňovala, napuchli mi uzliny pod uchom a nemohol som ani dobre prehĺtať čaj. Zo spánku dve noci nebolo nič, tretí deň som sa sústredil už len na to, aby som sa bezpečne dostal autom späť na Slovensko. Hneď po príchode, bol piatok, som išiel k zubárovi, ale hoci bolo dovolenkové obdobie, na zubára čakalo osem pacientov a každý s vážnym problémom. Mne sa už od bolesti zahmlievalo pred očami, nevydržal som ďalej čakať. Išiel som domov, vzal som injekčnú striekačku s plastovou ihlou, natiahol som do nej kostihojovú tinktúru a vystriekal som si všetky miesta okolo boľavého zuba. To som opakoval veľakrát denne, zo začiatku som mal problémy, kým som si navykol na striekačku s ihlou v ústach, ale zápal začal rýchlo ustupovať, bolesť takmer prešla a o ďalšie tri dni bolo po probléme. Ani stopa po zápale, opuchu či bolesti. Odvtedy nosím všade na dovolenky fľaštičku s kostihojovou tinktúrou, ktorú sám vyrábam.

kostihoj na kosti, bolesti kĺbov, chrbtice, na reumatizmus:  došlo k vážnemu úrazu so zlomeninami? Alebo ste si vyvrtli členok, natiahli nejakú šľachu? Silno ste sa udreli, máte výron, pomliaždeninu, preležaninu, modrinu? Trpíte reumatizmom? Bolia Vás kĺby, chrbtica, seklo Vás v krížoch ?Neváhajte použiť kostihojovú masť alebo tinktúru, nič lepšie nezoženiete. Vo všetkých prípadoch postihnuté miesta natierame masťou alebo tinktúrou viackrát denne.

kostihoj na hemoroidy (zlatú žilu):

Hemoroidy (zlatá žila) sú vlastne kŕčové žily nachádzajúce sa v konečníku. Mnohým dokážu poriadne znepríjemniť život. Na ich liečbu použijeme kostihojovú tinktúru, ktorá môže pár sekúnd štípať, ale to musíme vydržať. Kostihojová tinktúra potlačuje zápal, odstraňuje prípadné krvácanie a dezinfikuje celú oblasť. Dokáže hemoroidy celkom zregenerovať niekedy už za pár dní. Kostihojovú tinktúru si nastriekame do oblasti konečníka viackrát denne, aj 5 - 10 x. Keď štípanie hneď po aplikácii kostihojovej tinktúry postupne ustáva, znamená to, že liečba je na dobrej ceste. Ak už štípanie po niekoľkých dňoch vôbec nepociťujeme, znamená to, že hemoroidy sú vyliečené. Ak však ani po dvoch týždňoch aplikácie kostihojovej tinktúry nedochádza k zlepšeniu, problém je vážnejší a je potrebné ísť na podrobnejšie vyšetrenie.

Ak sú hemoroidy v zlom stave a veľmi bolia, treba zo začiatku používať šetrnejšiu kostihojovú masť, až neskôr, keď bolesti trochu ustúpia, začneme používať kostihojovú tinktúru, ktorá k hemoroidom preniká lepšie ako masť.

Úplne najlepšie je, keď máme kostihojovú masť a kostihojovú tinktúru stále po ruke a hneď ako cítime, že sa hemoroidy začínajú ozývať, treba hneď začať s ich aplikáciou, aby sme problém podchytili hneď na začiatku. 


kostihoj na vnútorné použitie:  hoci nie je vhodné užívať vnútorne kostihoj viac ako 1 mesiac bez prestávky, pri jeho vnútornom užívaní si môžeme veľmi pomôcť ak sa chceme zbaviť rôznych problémov pohybového ústrojenstva. Užívame čajovú lyžičku kostihojovej tinktúry 1 až 2x denne, alebo si pripravujeme čaj z kostihojovej vňate 1x denne.

Kostihoj obsahuje určité malé množstvo pyrolizidínových alkaloidov, to sú látky, ktoré pôsobia neblaho na pečeň pri dlhodobom vnútornom užívaní. Tieto látky sa stávajú nežiadúce však iba vtedy, keď prídu do styku s pečeňovými enzýmami.

Niektorí ľudia začali preto kostihoj odmietať a začali strašiť ľudí, ako veľmi je nebezpečný. Áno, je pravda, že po dlhodobom vnútornom užívaní väčších dávok by sme si mohli poškodiť pečeň, ale pri vonkajšom používaní je kostihoj úplne bezpečný, pretože jeho alkaloidy sa nedostávajú do kontaktu s pečeňovými enzýmami a nevznikajú preto nežiadúce zlúčeniny. Na vonkajšie účely môžeme preto kostihoj používať aj dlhodobo bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Liečivé účinky kostihoja však aj pri vnútornom užívaní ďaleko prevyšujú jeho negatívne účinky a užívanie jednej čajovej lyžičky kostihojovej tinktúry dvakrát denne počas doby troch týždňov nám rozhodne neublíži.

Kostihoj lekársky obsahuje látky potrebné k regenerácii porušených tkanív a kostí: draslík, fosfor, vitamíny A, C, B12, triesloviny a hojivý sliz. Účinnou zložkou tohto slizu je alantoin, ktorý podporuje hojenie, delenie a rast buniek. Výhodou pravých kostihojových prípravkov je aj to, že obsahujú látky, ktoré zmierňujú bolesť na miestach, kde ich aplikujeme, pôsobia analgeticky. Musíme však použiť takú kostihojovú masť alebo tinktúru, ktoré boli pripravené poctivým domácim spôsobom.


čo z kostihoja zbierame a kedy:  zbierame celý kostihoj, najmä však korene. Zber uskutočňujeme počas celého vegetačného kľudu, teda koncom jesene až do začiatku jari. Korene sú krehké, vždy z nich niečo v zemi ostane a tak sa nemusíme báť, že kostihoj zo stanoviska navždy odstránime. Z úlomkov koreňov vyrastú noví jedinci. Korene vyčistíme od hliny, narežeme na malé kúsky a necháme vysušiť. Rezať ich musíme čerstvé, po vyschnutí stvrdnú a rezať sa už nedajú.

príprava kostihojovej tinktúry:  kúsky pokrájaných koreňov zalejeme v sklenenej fľaši zriedeným alkoholom a uložíme na tmavé miesto. Občas silno premiešame. Po čase sa nám začnú uvoľňovať do roztoku účinné látky a získame tak kostihojovú tinktúru. Musí mať hnedastú farbu.

príprava kostihojovej masti: poznáme viacero spôsobov, ako pripraviť kostihojovú masť v závislosti na tom, aké použijeme masťové základy. Môžeme si pripraviť masť zo včelieho vosku, olivového oleja a kostihojového extraktu. Namiesto včelieho vosku môžeme použiť aj vosk z nezafarbenej bielej sviečky a namiesto olivového oleja môžeme použiť akýkoľvek iný rastlinný olej, napríklad slnečnicový. Masťový základ pripravíme tak, že do nádobky pridáme určité množstvo včelieho alebo sviečkového vosku, vosk nad ohňom opatrne rozpustíme a ešte do tohto horúceho rozpusteného vosku opatrne prilejeme 2 až 2,5 podielu teplého oleja a paličkou všetko zamiešame. Do takto pripraveného masťového základu pridáme určitý malý podiel teplého kostihojového extraktu a zase dobre všetko zamiešame. Ešte tekutú masť tesne pred tuhnutím vylejeme do kelímkov a necháme stuhnúť.
Pri príprave kostihojovej masti alebo kostihojovej tinktúry musíme mať určité skúsenosti a zručnosti. Bez nich sa nám to nemusí podariť. Ak nemáte možnosť pripraviť si kostihojovú tinktúru alebo masť, o ich získaní sa informujte na horeuvedenom kontakte.





Spýtajte sa, ako vyzdravieť: